onlyTrustedInfo.comonlyTrustedInfo.comonlyTrustedInfo.com
Notification
Font ResizerAa
  • News
  • Finance
  • Sports
  • Life
  • Entertainment
  • Tech
Reading: Aldi or Walmart? Rachel Cruze Says This Retailer Is Cheaper in 2025
Share
onlyTrustedInfo.comonlyTrustedInfo.com
Font ResizerAa
  • News
  • Finance
  • Sports
  • Life
  • Entertainment
  • Tech
Search
  • News
  • Finance
  • Sports
  • Life
  • Entertainment
  • Tech
  • Advertise
  • Advertise
© 2025 OnlyTrustedInfo.com . All Rights Reserved.
Finance

Aldi or Walmart? Rachel Cruze Says This Retailer Is Cheaper in 2025

Last updated: June 27, 2025 9:54 am
Oliver James
Share
6 Min Read
Aldi or Walmart? Rachel Cruze Says This Retailer Is Cheaper in 2025
SHARE

Walmart and Aldi are two of the greatest titans in the world of groceries. Both stores are known for offering competitive prices on food items. But which retailer boasts the best bargains? It really depends.

Find Out: What $100 in Groceries at Costco Will Cost You at Walmart

Read Next: 6 Things You Must Do When Your Savings Reach $50,000  

On her blog on Ramsey Solutions, financial expert Rachel Cruze gave readers a by-the-cent price comparison on 29 grocery items to find which retailer offered the best prices: Aldi or Walmart. Pitting the two retailers not only revealed the winner but showed the money-saving power of price comparison when shopping.

Bacon

  • Aldi’s price: $4.35 for a 12-ounce package

  • Walmart’s price: $3.97 for a 12-ounce package

  • Winner: Walmart

Be Aware: 7 Overpriced Grocery Items Frugal People Should Quit Buying in 2025

Chicken

  • Aldi’s price: $3.49 per pound

  • Walmart’s price: $4.64 per pound

  • Winner: Aldi

Ground Beef

  • Aldi’s price: $4.69 per pound

  • Walmart’s price: $5.75 per pound

  • Winner: Aldi

Eggs

  • Aldi’s price: $3.47 per dozen

  • Walmart’s price: $3.47 per dozen

  • Winner: Tie

2% Milk

  • Aldi’s price: $2.78 per gallon

  • Walmart’s price: $2.78 per gallon

  • Winner: Tie

Almond Milk

  • Aldi’s price: $2.29 for 64 fluid ounces

  • Walmart’s price: $2.63 for 64 fluid ounces

  • Winner: Aldi

Butter

  • Aldi’s price: $3.75 for a pack of four sticks

  • Walmart’s price: $3.96 for a pack of four sticks

  • Winner: Aldi

Sour Cream

  • Aldi’s price: $1.85 for 16 ounces

  • Walmart’s price: $1.97 for 16 ounces

  • Winner: Aldi

Shredded Cheddar Cheese

  • Aldi’s price: $2.79 for 12 ounces (23 cents per ounce)

  • Walmart’s price: $1.97 for 8 ounces (25 cents per ounce)

  • Winner: Aldi

Ice Cream 

  • Aldi’s price: $2.95 for 1.5 quarts

  • Walmart’s price: $2.97 for 1.5 quarts

  • Winner: Aldi

Apples

  • Aldi’s price: $2.99 for a 3-pound bag of Gala apples

  • Walmart’s price: $3.84 for a 3-pound bag of Gala apples

  • Winner: Aldi

Oranges

  • Aldi’s price: $3.59 for 3-pound bag of mandarin oranges

  • Walmart’s price: $3.97 for 3-pound bag of mandarin oranges

  • Winner: Aldi

Bananas

  • Aldi’s price: 73 cents per pound

  • Walmart’s price: 74 cents per pound

  • Winner: Aldi

Bell Peppers

  • Aldi’s price: $2.49 for multicolored three-pack

  • Walmart’s price: $2.96 for multicolored three-pack

  • Winner: Aldi

Spinach

  • Aldi’s price: $1.55 for 8-ounce bag (19 cents per ounce)

  • Walmart’s price: $1.98 for 10-ounce bag (20 cents per ounce)

  • Winner: Aldi

Chicken Broth

  • Aldi’s price: $1.85 for 32 ounces

  • Walmart’s price: $1.98 for 32 ounces

  • Winner: Aldi

White Rice

  • Aldi’s price: $2.65 for a 3-pound bag (88 cents per pound)

  • Walmart’s price: $1.77 for a 2-pound bag (89 cents per pound)

  • Winner: Aldi

Black Beans

  • Aldi’s price: 85 cents for a 15.5-ounce can

  • Walmart’s price: 86 cents for a 15.5-ounce can

  • Winner: Aldi

Pasta

  • Aldi’s price: 98 cents for a 1-pound box

  • Walmart’s price: 98 cents for a 1-pound box

  • Winner: Tie

Pasta Sauce

  • Aldi’s price: $1.65 for 24 ounces

  • Walmart’s price: $1.67 for 24 ounces

  • Winner: Aldi

Flour

  • Aldi’s price: $2.35 for a 5-pound bag

  • Walmart’s price: $2.38 for a 5-pound bag

  • Winner: Aldi

Coffee

  • Aldi’s price: $5.69 for a 12-ounce bag

  • Walmart’s price: $5.97 for a 12-ounce bag

  • Winner: Aldi

Gluten-Free Bread

  • Aldi’s price: $6.99 for 20-ounces (35 cents per ounce)

  • Walmart’s price: $6.74 for 18 ounces (37 cents per ounce)

  • Winner: Aldi

Peanut Butter

  • Aldi’s price: $1.99 for 18 ounces (11 cents per ounce)

  • Walmart’s price: $1.94 for 16 ounces (12 cents per ounce)

  • Winner: Aldi

Cheese Crackers

  • Aldi’s price: $3.79 for a 21-ounce family-size box

  • Walmart’s price: $4.22 for a 21-ounce family-size box

  • Winner: Aldi

Paper Towels

  • Aldi’s price: $6.29 for six double rolls

  • Walmart’s price: $9.46 for six double rolls

  • Winner: Aldi

Toilet Paper

  • Aldi’s price: $7.49 for 12 mega rolls

  • Walmart’s price: $9.98 for 12 mega rolls

  • Winner: Aldi

Trash Bags

  • Aldi’s price: $5.70 for 40-count

  • Walmart’s price: $7.44 for 40-count

  • Winner: Aldi

Dish Soap

  • Aldi’s price: $2.09 for 24 fluid ounces (9 cents per ounce)

  • Walmart’s price: $2.46 for 28 fluid ounces (9 cents per ounce)

  • Winner: Tie

Total Difference 

  • Aldi’s price: $94.21

  • Walmart’s price: $105.45

  • Winner: Aldi, with savings of $11.24

Trending Now: Suze Orman’s Secret to a Wealthy Retirement–Have You Made This Money Move?

Price Comparison Really Does Help You Save Money

Cruze really hit home the point — and importance — of price comparison. We recommend practicing this whenever possible when deciding between two retailers that both boast low, competitive prices. You can do Walmart vs. Amazon, Costco vs. Sam’s Club, Home Depot vs. Ace Hardware…and the list goes on!

More From GOBankingRates

  • 6 Summer Clothing Items You Should Buy at Costco Now 

  • 8 Dollar Tree Items Retirees Need To Buy Ahead of Summer 2025

  • How Middle-Class Earners Are Quietly Becoming Millionaires — and How You Can, Too

  • 4 Low-Risk Ways To Build Your Savings in 2025

This article originally appeared on GOBankingRates.com: Aldi or Walmart? Rachel Cruze Says This Retailer Is Cheaper in 2025

You Might Also Like

The Ultimate Growth Stock to Buy With $1,000 Right Now

Strong earnings and upbeat economic data power stocks to fresh all-time highs

Here’s How Much Groceries Cost in the US Compared to Mexico, Canada and China

Fed ‘Beige Book’ economic report cites declining growth, rising prices and slow hiring

Consumer Financial Protection Bureau staff to work remotely, HQ shuttered

Share This Article
Facebook X Copy Link Print
Share
Previous Article At Dries Van Noten, Julian Klausner Rewrites the Rules of Menswear At Dries Van Noten, Julian Klausner Rewrites the Rules of Menswear
Next Article Arizona governor caps off quarrelsome legislative session with budget approval Arizona governor caps off quarrelsome legislative session with budget approval

Latest News

The Chilling Story of Why Queen Elizabeth and the Queen Mother Attended an Exorcism at Sandringham
The Chilling Story of Why Queen Elizabeth and the Queen Mother Attended an Exorcism at Sandringham
Entertainment August 6, 2025
Kelly Clarkson Was Absent from Her Talk Show Earlier This Year Due to Ex Brandon Blackstock’s Illness: Sources
Kelly Clarkson Was Absent from Her Talk Show Earlier This Year Due to Ex Brandon Blackstock’s Illness: Sources
Entertainment August 6, 2025
‘The Batman’ sequel is finally making progress after years of delays
‘The Batman’ sequel is finally making progress after years of delays
Entertainment August 6, 2025
“The Office”’s Oscar Martinez returns with a new set of co-workers in “The Paper ”trailer: ‘Not again’
“The Office”’s Oscar Martinez returns with a new set of co-workers in “The Paper ”trailer: ‘Not again’
Entertainment August 6, 2025
//
  • About Us
  • Contact US
  • Privacy Policy
onlyTrustedInfo.comonlyTrustedInfo.com
© 2025 OnlyTrustedInfo.com . All Rights Reserved.